Quick Contact

Trevor Cickovski
Assistant Professor of Computer Science
Graduate Fellowship Advisor

4200 54th Avenue South
St. Petersburg, FL 33711

Send a message

toll-free: (800) 456-9009
local: (727) 864-8272

Fellowships & Scholarships

Career Resources

Past Eckerd Scholarship Winners

EPA Graduate Research Scholarships (STAR)

Laura Estep (Yale) (2005)
Diana Huestis (U of Texas at Arlington) (2005)
Terrill Hollweg (UCONN) (2005)

Ford Foundation Pre-Doctoral Fellowships for Minorities

Kori Needham (1996)

Fulbright Scholarships

Rachel Chilton (2011) - Taiwan Elise Luce (2011) - Indonesia
Nick Shears (2009) - Finland Grace Gair (2008) - South Korea
Rebecca Helm (2007) - South Africa Zoe Friedman (2007) - Malaysia
Joe Haley (2007) - Malaysia Lauren Yeager (2006) - Mexico
Sarah Sieloff (2006) - Thailand Kristen Mitchell (2005) - Denmark
Gina Skurka (alternate) (2004) - Costa Rica April Crabtree (2004) - Poland
Emily Bone (2003) - Korea Kristin Lipscomb (2002) - Sweden
Laura Estep (2000) - Madagascar Mary Cait McCarthy (1996)
Anna Krift (1995) - Costa Rica Tag Engstrom (1994) - Australia
Heather Tafel (1993) - Germany Veronica Freeman (alternate) (1992)
Althea Davis (1992)

Goldwater Scholarships

Ben Belgrad (2012)
Ashley Hibbard (2010; Honorable Mention)
Samuel Murphy (2009; Honorable Mention)
Lily Raines (2009)
Brittany Wright (2008; Honorable Mention)
Brittany Wright (2007, Honorable Mention)
Scott Hale (2006)
Lauren Yeager (2004)
Rebecca Goodnight (2000)
Andrij Horodysky (1999)
Laura Estep (1998)
Rob Meyers (1997)
Mary Cait McCarthy (1994)
Mike Brudzinski (1994)
Tag Engstrom (1993)
Christina Munch (1991)
A.J. Joseph (1991)

Hollings NOAA Scholarship

Alison Clift (2013) Christopher Flight (2013)
Jeffrey Good (2013) Laura Mowczan (2013)
Colleen O'Brien (2013) Melssa Pappas (2013)
Jordan Trimble (2013)
Kyle Cosentino (2012) Natasha Flores (2012)
Alexandra Giametti (2012) Chloe Holzinger (2012
Zachary Means (2012) Christine Michael (2012)
Claire Miller (2012)
Benjamin Belgrad (2011) Amy Esser (2011)
John Morrissey (2011) Kevin Mack (2011)
Anjali Pati (2011) Amanda Sosnowski (2011)
Corie Charpentier (2010) Jacqueline Dolan (2010)
Zoe O'Donoghue (2010) Robert Skoumal (2010)
Emily Uhlmann (2010) Elena Weinberg (2010)
Hilary Browning (2009) Becca Derex (2009)
Ashley Hibbard (2009) Jeremy Keller (2009)
Lilian McCormick (2009) Paul Robbins (2009)
Ben Cournoyer (2008) Michelle McEachern (2008)
Heather Relyea (2008) Lindley Young (2008)
Caroline Antolik (2007) Jason Dorfman (2007)
Emma Hiolski (2007) Kristen Jabanoski (2007)
Graham Johnston (2007) Kassandra Smith (2007)
Caroline Storer (2007) Brittany Wright (2007)
Kelli Hoover (2006) Courtney Nosach (2006)
Kim Schmidt (2006) Andrew Stoffa (2006)
Daniel Widener (2006)
Jake Brock (2005) Elise Coffey (2005)
Heather Hunsperger (2005) David Nagle (2005)

Marshall Scholarships

Melanie Green (regional finalist) (1994)

National Defense Science and Engineering Graduate Fellowships (DOD)

Mary Cait McCarthy (1996)

National Science Foundation Fellowships (NSF)

Rebecca Helm (2008) Lauren Yeager (2007)
Cynthia Gangi (2005) Laura Estep (2000)
Julie Huber (1998) Mary Cashman (1998)
Nora Green (Honorable Mention) (1996) Kori Needham (Honorable Mention) (1996)
Mary Cait McCarthy (1996) Michael Brudzinski (Honorable Mention) (1995)
Scot Duncan (1994) Tag Engstrom (1994)
Sandra Sutherland (Honorable Mention) (1993) Anne Hover (1992)
Quinton Zondervan (1992) Jim Corte (1992)
Kelsey Jordahl (1992) David Rodriguez (1989)
Karin Musier (1984) Carlos Barbas (1986)

National Security Education Program Scholarships (NSEP)

Zachary Liggett (1994)
Patrick Clough (1995)
Mary Noelle Williams (alternate) (1996)

Rhodes Scholarships

Sarah Sieloff (Regional finalist) (2007)
Craig Altemose (Regional finalist) (2005)
Sarah Sieloff (Regional finalist) (2005)
Ronald Porter (National finalist) (2004)
Kori Needham (Florida finalist) (1996)
Sam Wilkin (Florida finalist) (1995)
Bronson Elliott (Florida finalist) (1995)
Melanie Green (Florida finalist) (1994)
Matthew Staman (Florida finalist) (1992)
Susan Russ Walker (1977)

Rotary Foundation Scholarships

Ben Burke - South Africa (2007) Sarah Sieloff (alternate) - Nicaragua (2005)
Erin Cayce (alternate) (2004) April Crabtree - Hungary (2004)
Molly Rockamann - Fiji (2002) Victoria Baker - Sri Lanka (Rotary University Teacher's Scholarship) (2001)
Sarah Westrick - Argentina (1998) Heather Macrellis - New Zealand (1998)
Heather Joseph - India (1997) Ameer Abdulla - Australia (1996)
Danielle Staker -Switzerland (1995) Timothy Pauly - France (1993)
Christa Calamas - Scotland (1993) Heather Tafel - Germany (1992)
Susan Moss - France (1992) Anne Varia - France (1991)
Katherine Ericson - Germany (1990) Doreen Erickson - Canada (1989)
Gretchen Meinke

Truman Scholarships

Heather Tafel (finalist) (1992)
Sarah Sieloff (2005)
Scott Hale (Regional finalist) (2007)

Udall Foundation Scholarships

Mark Mueller (2002)
Kathleen Tripp (2001)
Ali Pool (2001)
Kathaleen Angione (2000)
Melanie Griggs (1998 and 1999)