President

President Donald R. Eastman III

Strategic Plan Implementation Advisory Committees

September 2004

Integrated Biology and Biomedical Sciences
David Grove, Chair, Chemistry
Guy Bradley, Biology
Anne Cox, Physics
Catherine Dayton, Biology
Kelly Debure, Computer Science
Steve Denison, Biology
Wayne Guida, Chemistry
David Kerr, Mathematics
Peter Meylan, Biology
Bill Szelistowski, Biology

Marine Science
David Hastings, Chair, Marine Science/Chemistry
Jeannine Lessmann, Marine Science/Biology
David Scholnick, Marine Science/Biology
Nancy Smith, Marine Science/Biology
Joel Thompson, Marine Geochemistry
Laura Wetzel, Marine Geophysics

Study Abroad
Ed Grasso, Chair, Management
Andrew Chittick, East Asian Humanities
Tom DiSalvo, Spanish
Diane Ferris, Director of International Ed
Suzan Harrison, Associate Dean, Rhetoric
Tony Melchor, Italian

Middle Eastern Studies
George Meese, Chair, Rhetoric
Tony Brunello, Political Science
David Bryant, Religious Studies
Joan Epstein, Music
Barnet Hartston, History
Gary Meltzer, Classics

Latin American Studies
Carolyn Johnston, Chair, American Studies
Nancy Janus, Human Development
Linda Lucas, Economics
Mary Meyer, Political Science
Allan Meyers, Anthropology
Yolanda Molina-Gavilan, Spanish

International Business and the Environment
Diana Fuguitt, Chair, Economics
Beth Forys, Environmental Studies
Naveen Malhotra, International Business
Alison Ormsby, Environmental Studies
Steve Sizoo, International Business

Diplomacy and Human Rights
Bill Felice, Chair, Political Science
Pat Henry, Sociology
Jamsheed Marker, Ambassador in Residence
Greg Moore, Political Science
Donna Oglesby, Political Science
Bob Sheppard, ASPEC
Maurice Williams, ASPEC

Interdisciplinary Arts
Arthur Skinner, Chair, Visual Arts
Mark Castle, Theater
Ellen Graham, Theater
Brian Ransom, Visual Art
Marion Smith, Music
Cindy Totten, Theater
Sterling Watson, Creative Writing

Film Studies and Film Making
Lee Hilliker, Chair, French
Nathan Andersen, Philosophy
Ed Gallizzi, Computer Science
Cathy Griggs, American Studies
Amanda Ransom, Communication
Jing Shen, Chinese
Kirk Wang, Visual Art

Institute for Ethical Leadership
Tom Oberhofer, Chair, Economics
Julie Empric, Literature
Peter Hammerschmidt, Economics
Jeff Howard, Psychology
Marjorie Hardy, Psychology
Sandra Harris, Human Development
Lisa Kahn, CALA
April Schwarzmueller, Human Development

Center for Spiritual Life / Council of Fellows
Duncan Ferguson, Chair, Center for Spiritual Life
Constantina Bailly, Religious Studies
Jewel Spears Brooker, Literature
Bruce Foltz, Philosophy
Kyle Keefer, Religious Studies
Greg Padgett, History
Donna Trent, Sociology

Information Technology
Reggie Hudson, Chair, Chemistry
Helene Gold, Library
Andi Kuhn, Special Programs
Casey Paquet, Web Manager
David Pawlowski, Information Technology
Kathy Watson, Associate Dean and Assistant to President

Program for Experienced Learners
John Duff, Chair, PEL Administrative Director
Cathy Griggs, PEL Program Coordinator
Naveen Malhotra, International Business
Helen Meyer, PEL Center Director
Marshall Rousseau, Visual Arts
Margret Skaftadottir, PEL Academic Director
Tom West, Human Development

Center for Lifelong Learning
Jim Deegan, Chair, Special Programs
Sal Capobianco, Psychology
Margaret Cooley, Open Programs Director
Jim Frasier, CEC Director
Cheryl Gold, Conferences Director
Tom Santee, Senior College Coordinator
Norm Smith, ASPEC Director

Implementation Coordinating Committee
Donald Eastman, Chair, President
Jim Annarelli, Dean of Students
Vicky Baker, Anthropology
Matt Bisset, Advancement
Chris Brennan, Chief Financial Officer
Lloyd Chapin, Dean of Faculty
Mark Davis, Psychology
David Grove, Chemistry
Lisa Mets, Communications/Executive Assistant to the President
Kathy Watson, Assistant to the President
Rob Wigton, Political Science
Iris Yetter, Sponsored Programs